10.31.07

हे फूल चुँडेर लाने हो…(music audio)

Posted in Music at 12:00 am by www.PHALANO.com

देवेन्द्र-गिरिश / तस्बिरः राजेश के.सी.
आफैंमा छन्द कविजस्ता लाग्ने गायक कुमार सुब्बा अर्का कवि अगमसिंह गिरीलाई उद्धृत गर्दै सुनाइरहेका थिए । प्रसङ्ग थियो, नेपाल र नेपाली मायामोहको । ‘हत्तेरी हो भाइ’, साना चिम्सा आँखा बिस्तारित गर्दै आठ वर्षछि दार्जिलिङबाट काठमाडौं उत्रेका कुमार सुब्बा भन्दै थिए, ‘म नेपालको ऋण भारले यत्ति थिचिएको छु कि म त्यो भार यो जुनीमा चुकाउन सक्दिन होला ।’ कुमारले भने, ‘रेडियो (नेपाल) ले मलाई उपयुक्त ठाउँ दियो, म कुमार सुब्बा भनेर चिनिन सकें ।‘साना काँटका दाजुभाइजस्ता लाग्ने कर्म योञ्जन र कुमार सुब्बा शनिबार (June 17, 2006) एकैसाथ पुल्चोकमा भेटिए । ‘अब हाम्रो जोडी नेपालयको पलेंटीमा बस्नेछ,’ हषिर्त स्वरमा भन्दै थिए कर्म, ‘यो पनि संयोग र अवसर दुवै हो । ‘यसअघि दार्जिलिङमा एकल गायन कार्यक्रम गरिसकेका कुमारको नाम एकैसाथ कर्म योञ्जन र मनबहादुर मुखियासँग पनि जोडिने गरेको छ ।

‘हो त नि, म ०२८ सालमा काठमाडौं आउँदा हाम्रो ‘अनि देउराली रुन्छ’ नाटकका गीतसंगीत चल्तीमा थिए । म त्यसबेला काठमाडौंको टोलटोलमा गाउँदै हिँडेको थिएँ,’ कुमारले पुराना दिन सम्झे । उमेरमा ५० बर्ष धेरैअघि नाघेर पनि काममा बुढ्यौली अनुभव गरिरहेका छैनन् कुमार । ‘पहिला कर्म-गोपालको जोडी थियो’, सँगै बसिरहेका कर्म योञ्जन भन्दै थिए, ‘अहिले कर्म-कुमारको जोडी बनेको छ ।

‘मेरो स्वरमा झुपडी र दरवारको कथा सुनाइ हिड्छुँ लर्डाईं र पीरतीको व्यथा फूल रोए शित हुन्छ, मैले रोए गीत खुकुरीको खिया मात्र नेपालीको जीत रेडियो नेपालबाट हजारौं पटक बजेको एउटा गीतमा सेन्सर गरिएको यो माथिल्लो अन्तरा कहिल्यै सुनिएको थिएन । अविष्मरणीय गीत ‘सारंगीको तारले मेरो मनको गीत गाउँछ\’ ले सायद पहिलो पटक नेपाली भूमीमा यसपाली मात्र पूर्णता पायो । ‘मुनामदन ‘देखि ‘मालती मंगले’सम्मका गीति नाटक आफैंमा चर्चित भए । तर आजसम्म रङ्गमञ्च बाहिर पनि तिनका गीतले बेग्लै पहिचान बनाएको यो जस्तो इतिहास अरु कसैको छैन । सत्तरीको दशक ताका नाटक बोकेर दार्जिलिङबाट नेपाल आएका मनबहादुर मुखियाको ‘अनि देउराली रुन्छ’ का ‘सारंगी’ बाहेक पनि ‘ए फूल चुँडेर लाने हो, यहाँ माली रोएको देख्यौ कि’ देखि ‘देउरालीका ठिटी हो नक्कल पार्नु पर्दैन’ सम्मका गीत सुनेर हामीकहाँ एउटा सिंगो पुस्ता हुर्किएको छ । कार्यक्रम तिनै पुराना दिनको सेरोफेरोलाइ फेरी उप्काउँदै अघि बढेको थियो ।

यस्तैमा कुमारले ‘सारंगी’ गाइसकेपछि संसदबाट ओर्लिएर नेपालयको ‘आर शाला’ पुगेका रघुजी पन्तले औंलो ठड्याउँदै नियमापत्ति गरे । ‘यो गीतमा उतिबेला एउटा अन्तरा नै सेन्सर गरिएको थियो’ सांसद पन्त सोधिरहेका थिए,’अहिले किन त्यो अन्तरा सुनाइएन ?’ सुब्बाले दोहोर्‍याएर यो अन्तरा थप्दै गीत सुनाएपछि हल लामो समयसम्म तालीले गुञ्जिएको थियो ।

‘चाल पाउने कोहि होलान् भन्ने लागेकै थिएन’ यथावत गाउने निर्णय भएको सुनाउँदै कुमारले भनेका थिए,’ यि कुराहरु छुट्दा गीतको भाव मरेको थियो ।’अन्त्यमा यहि गीत तेश्रो पटक पनि कुमारले गाइदिनु पर्‍यो । अनि त्यसैको आवेशमा वरिष्ठ पत्रकार कनकमणि दीक्षित कार्यक्रम सकिएपछि सांसद पन्तलाइ कुमार र कर्मका छेउमा लगेर फोटो खिंचाउँदै थिए ।’धेरै समय बाद मैले हुबहु गाउन पाएँ’ लजाएर मुस्काउँदा मुस्काउँदै बुढेसकालको छेउ तिर पुगेका कुमार आँखा चिम्सो पार्दै भनिरहेका थिए,’ अलग पारिएको अंश जोड्न लगाएकोमा धन्यवाद ।


भलाकुसारीमा कनकमणि, लरेन मोरिआर्टी (अमेरिकी राजदुत पत्नी) र मन्जुल

‘कार्यक्रममा ‘अनि देउराली रुन्छ’ बाहेकका पनि थुप्रै गीतहरु गाइएको थियो । तिनैमा ‘बनेको छ पहराले यो छाती मेरो’ का अघिल्ला गायक कुमारले गोपाल योञ्जनमैं समर्पित गर्दै त्यो गीत फेरी सुनाएका थिए । गीतको रचना गर्दाकै हरफमा कुमारले गाए- ‘म झुक्दै नझुक्ने पहाडको छोरो’ ‘गोपाल दाइले यो अन्तिम गीत मलाइ दिएर सधैंका निम्ति दार्जिलिङ छाड्नुभएको थियो’ कुमारले सम्झना गर्दै भने, ‘आज यो गीतले त्यो बेलाको स्थिती सम्झाउँछ ।’ कुमार त्यही गीत गाउन थाले-गुराँस तेरो लाली, अन्तै बाँडी दे हिमाल तेरो पानी, अन्तै फैलाइ दे म हिंडे , पर्वतको शिरलाइ कुल्चेर ‘

कार्यक्रममा प्रत्येक अर्का गीतहरु नेपाली सांगीतिक इतिहासका डोबहरुलाइ पत्र पत्र गरेर उखेल्दै अघि बढिरहेको थियो ।

मनबहादुर मुखियाका अनुसार कुमार सुब्बा र कर्म योञ्जनले साथमा चार दशक भन्दा पनि लामो यात्रा गरेका छन् । यो जोडीका गीतहरु बाहेक मेची पूर्वदेखि आएका संगीतकार कर्मले आफ्नै स्वरमा पनि सुनाए- ‘पश्चिमी हावा ओसार्छ, घरको मिठो सम्चार उजेलो लाग्छ मलाइ घरको मेरै संसार’

गीतहरु बजिरहेका बेला अधिकांशमा समाजसेवी अनुराधा कोइरालाका ओंठहरु पनि संगसंगै गाइरहेका देखिन्थे भने कतिपयमा उनले थाम्नै नसकेर जुरुक्क उभिंदै ताली समेत बजाएकी थिइन् । ‘मेची वारी र पारीका शव्दहरुले बढी छुने गर्छ’ कोइरालाले भनिन्,’ हामीलाइ जोड्ने यि भावनाहरु सुन्नकै निम्ति आएकी हुँ ।

All pics by Rajesh KC

>> हे फूल [audio:promos/KumarSubba_He_Phool.mp3|autostart=yes|loop=no]

LIVE IN ‘PALETI’

DISCLAIMER: All songs on the PHALANO.com have been made available by ©nepa~laya solely for online listening and not for any commercial benefit. Download prohibited.


235 comments »

 1. pradhyumna maharjan\kuwait said,

  November 20, 2007 at 1:00 pm

  Bacha chhada radio bat suner man ko antarman ma baseka yesta geet haru aaj bides ma basher sunda man kata kata tehi deerauli ayer ramauna aaun man lagchh.man bahadur mukhiya daju,gopal yonjon,karm yonjon,amber gurung.aruna lama etc yesta naam haru hun jasle nepali sangeet lai darjeeling bat aai jyan diyo.umer ko gadha pan sangai man dai ko awwaj ma ayeko ghadha pan le mali ajha mantra mugdha tulyaeko chha.

 2. Dallay Khorsani said,

  November 22, 2007 at 9:46 pm

  Wonderful, just wonderful songs.

  Kumar Subba, Karma Yonjan and Gopla Yonjan are my heroes.
  It was so appropriate for Kumar to pay a grateful respect to
  late Gopal Yonjan.

  How about putting the live of the Paleti?

  May the heroes from the Queen of the hills live long!

 3. sushil koirala Dubai pob -33539 said,

  November 25, 2007 at 6:21 am

  greats……………………..songs.

 4. shankar pandey palpali now mumbai Indai said,

  November 26, 2007 at 12:52 pm

  Wonderful, just wonderful songs.

  Kumar Subba, Karma Yonjan and Gopla Yonjan are my heroes.
  It was so appropriate for Kumar to pay a grateful respect to
  late Gopal Yonjan.
  yak dam aananda aaunea geet haru rahichan, malai sab geet haru lea mero maan ma chhoyo

  Aha Kya mitha gita haru .

  One of the great singers of Nepal. Very heart touching songs, excellent voice and very pleasant singings.

  Thank DARJELING for Nepalease culture ,luanguage and SONGS .

 5. khagendrabhattarai/dubai,uae said,

  November 26, 2007 at 3:51 pm

  hi phalano.com, kep it up.

 6. GK Chhetri Doha-Qatar said,

  November 26, 2007 at 5:53 pm

  “Mechi ko pari basera, Hamile maya garekai chhau.”

  This song reflects the sentiment of all those Nepali, who are living out of Nepal, but much love to Nepal. Thank you very much Kumar and Karma Dai and Darjeeling for your great contribution to the Nepali music and raising intimate and unite feelings among Nepali.

  Thank you! Nepalaya Band, Gurukul and Rajesh for your outstanding job.

  GK Chhetri

 7. umesh,california,usa said,

  November 28, 2007 at 1:05 am

  Thanks a lot Rajesh ji,for your creation PHALANO.COM.So we can learn and listen real Nepal and nepali hearts.And heartly salute to Kumar subba and Karma yonjan. BRAVO………………..

 8. toyanath ghimire said,

  November 28, 2007 at 6:19 pm

  Toyanath ghimire kaji, from dubai, mobile no.00 971 50 5069345
  Namaste!!!
  Now i feel i am in NEPAL
  thank u for popular song in net.
  again thanks

 9. jit khatri said,

  November 30, 2007 at 11:11 pm

  ramro cha……………………………..thanks

 10. Purushotam Bhattarai/West Virginia, USA said,

  December 13, 2007 at 3:24 am

  Kumar Dai

  I still do remember the song from Ani Deurali Runcha. Although I was small but I can feel the pain in the song. I wish you all the best for your long life, happiness, progress and prosperity for coming days. Daju your song touch not only the heart it also increase heartbeats.

  Daju, again thank you for giving us lovely songs.

 11. Mohan Shrestha, Vancouver, Canada said,

  December 18, 2007 at 10:04 am

  He Phool Chundera Lane Ho…

  Really , Kumar Subba is among the of true creators of evergreen-nepali songs-A leading guide of future generation of Nepali song and music; A true Nepali hero born and raised in Darjeeling. A always praise Kumar Dai. Thanks Kumar dai and thanks Phalano.com for promoting such pretty songs of creative personal.

 12. davidRegmi Magar said,

  December 19, 2007 at 10:18 pm

  Its great song!!
  May God bless you!!
  I like it,so much

  David Jayaraj Regmi magar
  Philippines

 13. Sudarshan Bhandari Saitama, Japan said,

  January 6, 2008 at 12:14 pm

  Kumar Dai,
  I am really beloved of your melodious voice. I am really lover of these heart touching song not only from yours but of course of Gopal Yonzon, Narayan Gopal,Aruna Lama, Tara devi to deep Shrestha.
  Indeed Hey phul chundera lane, Yaha mali royeko dhekhyou ki is one of your best and immortal song. The music, vocal and lyrics are heart touching.
  I can not describe your melodious voice in words.

  So our nepali music is very rich of these songs.
  Namaskar.

 14. Ashok Srijana Thapaliya, Sydney Australia said,

  January 10, 2008 at 5:34 am

  We love u Kumar dai n ur songs. It is really nice of Phalano.com to present one of the greatest singer ever.
  we are really proud to hear your songs. your songs touch the every Nepali hearts.we wish to hear more songs that talks about only nepali soil for the peace and happiness of our land where we were born.
  we r try 2 forget our alongness in ur songs. thank you kumar dai, karma yonjan n man br dai n thanks at last but not least “PALETI SRINKHALA”.

 15. ytyghz,m,l.m said,

  January 11, 2008 at 9:57 am

  nice

 16. dawa said,

  January 31, 2008 at 3:54 pm

  yo gitle mero man chhun chha ma sadai sunne garchhu dherai dhannebad

 17. London.Uk said,

  February 1, 2008 at 2:36 am

  very very much thanks to phalano.com for everything, specially for this song.

 18. israel said,

  February 1, 2008 at 9:27 pm

  yo git le tamam bidesiyeka nepali haru lai ruwau6 pakkai pani.we want more .thanks for the songs

 19. ghimire nabaraj yokohama, japan said,

  February 2, 2008 at 4:35 pm

  i feel really grate for you brothers how can i express my feeling here life busy like a bees though when i heard this songs i feel really be in nepal thank u very very much on the coming days i want to listen more songs god bless u

 20. bb shah london said,

  February 10, 2008 at 11:02 pm

  hello mr blogger..
  can you please do me a favour to ask a question to kumar dai..!
  are you still singing these types of songs or left singing..
  pancheharu ko attrocities lai dekhera gaiyeko git ho yo..
  ajkal maobadi le desh nangyauda ajkal deurali runchh ki rudaina..?
  well you are a great singer and always touched my heart..like narayan gopal and amber gurung..

 21. LEKHNATH SAPKOTA (KOLKATA INDIA) said,

  March 25, 2008 at 8:30 am

  malai sangit sunna rarei rahar lagchha.
  tapaiko yo sangit le ta vitra man chune rechha

  YO FUL CHUDER
  MAILE BHARKHAREI JASTO INTERNET MA PAYA RA SUNDA SAREI KHUSHI LAGO

 22. Prakash Manandahr, Dubai said,

  March 26, 2008 at 1:06 pm

  they are truely legends…and they are face of true nepali music …and big slap to thoes who think that music need to be trendy…and mix and moved with timely wave….which i m sure that everyone beleive that fades away so quickly…and listen to these songs …they still as fresh as ever…thank god…you have given such a talent to make us proud about our nepali music….

  i wish to have all these music collections if possible…please someone guide me to get this…my email is pman2k35(at)hotmail.com

  recently i v been watching paleti programme and got chance to see the ratna samsher thapa’s songs…another legend who proved that there are such a beutiful pure nepali words within ourself which is much much richer than anyother languages…and such a beutifully put in to the music…there are lots of things to learn from these legend who has put such a sincere effort to move the pure nepali music ahead….we should respect and support their efforts and keep it moving ….so come on younger generations of music….do something….and listner…all the people…respect the true nepali music…and come in front to support respect and be proud of your own music
  thank you
  prakash manandhar

 23. Basanta Dhungel(noida/india) said,

  March 28, 2008 at 5:37 pm

  sabai lai namaskar ek dam ramro lagyo. kumar dai ko aawaz ta ramro nai cha ajha uhan ko gaune saile jhan ramro cha. afno des bata tada basata pani afno pano ko anubuti dine kumar dai jasta sabay sharsta haru lai mero herday dekhi nai namaskar .

 24. deepak patiala punjab said,

  March 30, 2008 at 10:32 pm

  i like this song

 25. Palm Jumairah,Dubai said,

  April 10, 2008 at 3:52 pm

  Namaste Nepal
  Hami badal pariko desh dekhi
  kaiyau Himal,Pahad ani samundra pari rahera pani afno desh ko bhaka sunna pauda sarai khusi chhau yati dheraiki kunai byakta garne sabdanai chhaina. ajha kumar uncle ko git ta mutu ko dhadkan ho ani he is a gerat singer n my ideal.

 26. SB Paudel said,

  April 17, 2008 at 9:58 pm

  Maile mero sathi Dila Kharel lai google bata khojne kramamaa yo site khole tara malile Kumar Subba dai ko yo geet sunna paye malai yekdam khushi lagyo.

  Thank you Webmaster and all of who are work in this site.

  Sher Bahadur Paudel
  Bharatpur, Chitwan
  Haal : Worldlink Chitwan Communication P. Ltd.
  Rose Cyber Cafe, IAAS, Rampur Campus, Rampur, Chitwan
  # 9845026033

 27. Washington said,

  April 23, 2008 at 8:34 am

  This is absolutely a fantastic page and a tribute to Nepali music legends. I rather took this page as a big award to Kumar Subba and Karma Yonjan. It’s a great work from Phalano.com and praiseworthy !!

 28. Finland Vaasa said,

  May 2, 2008 at 12:14 am

  It really very good song. I love this, i have been continuously hearing this song. Good job site.

 29. sanskar, baglung said,

  May 2, 2008 at 4:12 pm

  ……………………………………..Their songs are always ever green with petriotic feeling and love. They do not discriminate between democratic and communist system believers. They become able to bring richest and poorest people under one umbrella without any insult and fault. This is the wounderful way to make a song and bring common sentiment between Nepali.

 30. RAMESH ACHARYA said,

  May 5, 2008 at 2:37 pm

  ……..oh. really it makes me melt every time when i hear the song. so it is absolutely a heart touching, never feding and an abstract which stimulates such feelings of trazicness. really nice …………

 31. LEKHNATH SAPKOTA (KOLKATA INDIA) said,

  May 9, 2008 at 3:10 pm

  malai he phool chuder dherai mal pareko chha
  ma sadhai internetma suni rahanchhu

 32. gloucester(london) said,

  May 23, 2008 at 4:40 pm

  SEWARO DAJU.

  I WISH U TO LIVE LONG LIFE.

  HEM
  KICHAKBAD

 33. Sudeep Shrestha(Sydney) said,

  July 2, 2008 at 4:51 am

  This song is heart-touching.Thank you Kumar Uncle.

 34. Mr. Gurung / New York City said,

  July 4, 2008 at 8:42 am

  Oh officer, I swear to drunk that I am not God. I read this statement in one of the advertisement. I don’t know that how I am fool to listen to these two heartbreaking songs today only.

 35. gopal pandey (mirmee syangja0 said,

  June 24, 2009 at 2:57 pm

  very nice of all this…..

Leave a Feedback