05.26.06

Busy comrades charter helicopter

Posted in फोटो फिचर at 4:29 pm by www.PHALANO.com

कामरेडहरूको हेलीकप्टर सवार

-भोजराज भाट/कान्तिपुर

स्थानः काठमाडौं, सिनामङ्गल मितिः जेठ ५, विहान ११४५ बजे कर्णाली एयरवेजको कार्यालय परिसरमा एकजना परिचित मान्छे भेटिए । खैरो रङ्गको टीशर्ट लगाएका ती व्यक्ति फोनमा अलि ब्यस्त देखिन्थे । हामीलाई देखेपछि उनले भने, “लौ अब हिड्नुपर्छ । नभए कार्यक्रममा पुगिदैन ।”

CPN (Maoist) division vice commander Sanjeev talking to his comrade on mobile phone at Kathmandu airport. He along with his comrades were flying to Bhojpur by a chartered helicopter to participate in a mass meeting last week.

त्यसपछि खोजी गरियो, एयरवेजका स्टाफको । अनि एयरवेजकै टाटा गाडीमा आन्तरिक विमानस्थलतिर लागियो ।कुनै वेला राज्यले ‘मोस्ट वान्टेड ‘ भनेर घोषित गरेका व्यक्तिहरू जीवनकै पहिलो पटक हेलिकप्टर सवार गर्दै थिए यहाँ । जनयुद्धकै प्रारम्भिक तयारीका लागि भनेर भारतको पीपुल्स वार गु्रपबाट तालिम लिएका चन्द्रप्रकाश खनाल -वलदेव, जो अहिले माओवादीका डिपुटीकमान्डर छन्, हेलिकप्टरमा उक्लिए । माओवादीका तेश्रो डिभिजन कमाण्डर विविध, सह-कमाण्डर सञ्जिवदेखि विशेष केन्द्रीय कमाण्ड अर्न्तर्गतको रेडियो जनगणतन्त्र नेपालका इन्चार्ज इश्वरचन्द्र ज्ञवाली यसअघि नै हेलिकप्टरभित्र बसिसकेका रहेछन् । अनि म पनि उक्लेर कमान्डर विविधसँगै बसेँ ।


Chopper preparing to board passengers at Kathmandu airport

विविधसँग मेरो पूर्ववत चिनजानी थिएन । सुनेको थिएँ, लडाकू मान्छे हुन्, सुदूरपश्चिमतिर निकै लामो समय बसेपछि उनको कार्यकुशलता हेरेर पार्टी महत्वपूर्ण जिम्मेवारी दिएको हो । उनी पिली आक्रमणका कमान्डर थिए, त्यसपछि उनलाई तेश्रो डिभिजन कमान्डर बनाइयो । माओवादीको तेश्रो डिभिजन लडाकू सैन्यदस्ताले राजधानी वरपरका क्षेत्रहरूमा कारवाही गराउँछ । यो माओवादीहरुको विशेष केन्द्रीय कमान्डको मातहातमा छ । “तपाईले यसअघि कहिले हेलिकप्टर चढ्नुभाथ्यो ?” मैले सोधें । विविधले मुस्कुराउँदै जवाफ दिए, “अहँ कहाँ पाएर चढ्नु – जहिले पनि लडाईंमै व्यस्त भइयो । अब हाम्रो सत्ता आएपछि दिनदिनै चढिन्छहोला” रुकुम घर भएका विविध मेरो पुख्यौली थलो अछाम गएका रहेछन् । भन्दै थिए, “तपाईंसँग भेट नभए पनि तपाईको अछामको घर गाको छु, निकै सौर्न्दर्य छ त्यो रामारोशन हगि ?”


CPN (M) Division commander ‘Vivid ‘ taking pictures using his mobile phone.

होचा कदका विविधलाई झट्ट हर्दा यिनी कमान्डरजस्तो लाग्दैन । तर उनको बोलीमा झल्किन्छ । सवा घन्टाको हेलिकप्टर यात्रामा पहाडी दृश्य हेर्दै म विविधसँग कुरा गर्न थालेँ । काभ्रेको धुलिखेल काटेर डाडापारिको पाखो के काट्दै थियौं, पत्रकार इश्वरचन्द ज्ञवाली प्रफुलित मुद्रामा भने, “हर्नुस्, ऊ…त्यही हो वाफल भन्ज्याङ, त्यो ठोकर्पा..” एक महिनाअघिसम्म भूमिगत हुँदा सिन्धुपाल्चोक, काभ्रे, रामेछाप आदिका डाडापाखा उक्लिएको संसमरण सुनाए, हेलिकप्टरभित्रै । विविधले थपे, “चौतारा हान्दा हामी ऊ…त्यही बाटोबाट फर्किएका थियौं । यस क्षेत्रमा थुप्रै मोर्चावद्ध लडाईं गरियो । नौलो अनुभूति लिइयो ।”


CPN (M) dpty commander Baldev and division vice commander Sanjeev

यस्तै कुराकानी चल्दै थियो, भोटेकोशी पार गरेर हेलिकप्टर दोलखातिर उक्लिदैगर्दा आकाशमा डरलाग्दो बादल मडारिन थाल्यो । अनि हेलिकप्टरको आवाज निकै आउन थाल्यो । त्यसपछि विविध र मैले एयरफोन लगायौं र त्यसबाट कुराकानी गर्न थाल्यौं । उनी फौजी कुराहरूलाई सरल रुपमा वर्णन गर्थे । उनले पण्डौनमा रेञ्जरफोर्ससँग घमासन लडाईं गरेको संस्मरण सुनाए । केही समाचारमुलक तथा केही निजी गफगाफमै वित्यो सवा घन्टा । अनि हेलिकप्टर भोजपुर सदरमुकाममा घुम्न थालेपछि थाह पाइयो, बल्ल गन्तब्य स्थान आइएछ क्यार । पत्रकारको तर्फबाट महिमा साप्ताहिकका संवाददाता रामचन्द्र अधिकारी र मलाई बोलाइएको थियो । माओवादीका विशेष केन्द्रीय कमान्ड इन्चार्ज वर्षान पुन-अनन्तको निमन्त्रणामा म त्यसतर्फ जाँदै थिएँ ।


Journo Bhojraj (right) with Vivid

कर्णाली एयरवेजको आठ सिटे हेलिकप्टर भोजपुर बजार पुग्दा एकछिन त रनभुल्ल भइयो । अनौठो कुरा, त्यहाँ टुडिखेलबाहेक अरु ठाउँमा हेलिकप्टर ल्याण्ड गर्ने स्थिति रहेनछ । भोजपुरको माथिल्लो डाँडामा सैनिक क्याम्प रहेछ । टुडिखेलको खुला क्षेत्रलाई प्रहरीले सुरक्षाको कारण देखाइ कब्जा गरेर वरिपरि काडेतारले लगाएको रहेछ । यी दुबै सम्भावित ठाउँमा सुरक्षाफौज तैनाथ भएपछि हामी आएको हेलिकप्टर ल्याण्ड गर्न समस्या पर्र्यो । नियमअनुसार, कुनै पनि सदरमुकाममा हेलिकप्टर ल्यान्ड गर्नुभन्दा अगाडि त्यहाँको प्रशासनले अनुमति दिनुपर्छ । तर, हामी चढेको हेलिकप्टरले त्यसो अनुमति लिएको रहेनछ ।


Helicopter lands at Bhojpur ground.

उसो भए कहाँ ल्याण्ड गर्ने त – तीन राउन्ड भोजपुर सदरमुकाम घुम्न थाल्यो । एक हुल माओवादी कार्यकर्ताहरूले जिप्रकामा छिरेर आफ्ना नेताहरू हेलिकप्टरमा आएको बताएपछि बल्ल टुडिखेलमा बस्ने निधो भयो । हेलिकप्टरबाट माओवादीका डिपुटीकमाण्डर वलदेव निस्केको देखेपछि नजिकको बंकरमा सेन्ट्री गरिरहेका सुरक्षाकर्मीहरू ट्वाल्ल परेर हेरिरहे । अनि आफ्ना नेतालाई फुलमालाले स्वागत गर्न केही कार्यकर्ताहरू हेलिकप्टरतिर गए र सँगसँगै बजारतिर फर्किए ।


Comrades welcomed in Bhojpur

पूर्वनिर्धारित कार्यक्रमका प्रमुख वक्ता नआउँदा त्यसको वैकल्पिक व्यवस्थापन गर्न माओवादीलाई झन्डै दुई तिन लाख खर्च गर्नुपर्र्यो । कर्णाली एयरवेजलाई घन्टाको १२ सय अमेरिकी डलर भाडामा रिजर्ब गर्नुपर्दा । उसो त दोश्रो वार्ताकालमा डा. बाबुराम भट्टराईले केही जिल्ला सदरमुकाममा भाग लिदा हेलिकप्टर सवार गरेका थिए । तर, यसपटक बलदेव, विविधहरू त्यस्तो अवसर पाउने पहिलो भए ।


People gathered in Bhojpur ground.


Cultural program also organised during mass meeting.


Comrades on dais exchanging Laal Salam, salute (A picture story by Bhojraj Bhatt/Kantipur)


345 comments »

 1. Samyog Bhattarai, Stillwater, USA said,

  August 10, 2006 at 11:40 pm

  Some good developments but solution is the first priority.

 2. Dinesh Bogati. Karnali said,

  August 11, 2006 at 10:41 am

  The work you have done is very very great and is useful too .Because I am the inhabitant of Karnali where we strongly supported and helped you in the process of war and defeating the enemies.In this struggling process we lost our many of the family members.Today we had got victory and are in the process of getting the rights of ours.so fogetting those bad and the untolerable moment we are very very hopeful that our future will be bright and no one would forget our ten years long war.

 3. Mandhoj Ghale said,

  August 17, 2006 at 4:05 am

  This looks like Jun Jogi aaye pani kani chereka . Maoist has to setup an example to general public not spending their money for their luxury like this. I am glad that they have started fighting against the monarchy but now there is no monarchy in power. You guys have to respect people’s openion and let people decide what they want not by force. I believe as King, Maoist are also responsible for killing those innosences in nepal who never deserved to die. I object this should never happen in any part of world. Wake up Prachanda and Baburam and all leaders, lets create new nepal with peace progress and prosperity.

  Goiod luck to all.
  Mandhoj Ghale
  UK

 4. indra bahadur chhetri said,

  August 18, 2006 at 10:06 pm

  some is good and som is very bad that is the our pro,,,,,,,,,

 5. nepali ko choro said,

  August 20, 2006 at 1:01 am

  all the camredes …………………………….if you really wanna see nepal’s future give up your weapons and come to peace talk. other wise your life is not secure. who knows where and when a bullet can hit u hard at you and get died…… i don’t want houses blew up women crying and bloods rivers………. war is not the solution……… there will be next generation who will kill you out………ok got it not get back to work as a nepali citizen… ulness you won’t give up nothings gonna happen and no future of nepal. i don’t know how many people will leave nepal for the good future.. that inculdes me toooo. you must change your self to get nepal change.,.. don’t ever com with stupid things that ruins the peace talk. that it. keep in mind…… that all i had to say u………….of ……………………………

 6. ishwor raj thapa from kuwait said,

  August 20, 2006 at 9:20 am

  when there was big fight between moist and government forces ,i was explaining to my friend about their leadership skills and inspiration. i was always supporting to them ,i have expectation from them they can some changes on country,Now a days When I am studying about their leaders through media they are also same as a another leader and thinking their own way Like new Pickle in old botlle,I have only one word to them ,They have also nepalese blood it will never change ,no one can change our countries condition ,we will be always poor on the world ,no one can’t give nepalese peoples expectation…………….we can’t make any hope with moist also …

 7. dhangadhi said,

  August 26, 2006 at 5:16 pm

  i think he say that ,we fight for people but they only want post of nepal goverment.“तपाईले यसअघि कहिले हेलिकप्टर चढ्नुभाथ्यो ?” मैले सोधें । विविधले मुस्कुराउँदै जवाफ दिए, “अहँ कहाँ पाएरअब हाम्रो सत्ता आएपछि दिनदिनै चढिन्छहोला” what is this

 8. Om Bhakta Uprety, NY, USA said,

  August 30, 2006 at 12:44 am

  Hi Comrades
  Lal Salam

  Nepalese people have sacrificed a lot in the past, to see better Nepal. This dream should turn to reality this time. So be honest to the people and the nation everytime you plan and work.
  Congratulation!
  Thanks

 9. Dubai-UAE said,

  September 13, 2006 at 2:43 pm

  “अब हाम्रो सत्ता आएपछि दिनदिनै चढिन्छहोला” mentality sucks……………………………………….

 10. Kathmandu said,

  September 14, 2006 at 1:05 pm

  Phalano.com , I appreiate very much for this article and fotograph. Personally I know Mr. Bhoj Bhat and I slaute him for his daring talks and endeavor in taking all the foto shots of the leaders with whom he travelled. BRAVO GO AHEAD.

  PRADIP

 11. Tej Prasad Sharma /Osaka,Japan said,

  October 1, 2006 at 5:32 pm

  I like very much this PHALANO.com , thank you

 12. milan pokharel said,

  October 7, 2006 at 5:10 pm

  milan p.
  gulmi-lumbani
  qatar.7/10/2006
  namaskar,lalshalam.
  kamrat kina hamro shata yaga pachi dindini chadincha bhanubhako ?
  k tapayko partila pani janatako kar lai helikapatarma chadara nepal lai khatamparni ho ki bhani dar lagcha jo bhanu bhayo to nagarnu
  hola hami shathama chhau.ok lal shalam.
  phalano.com ka sabai friend lai ra sabai nepali lai happy vijaya dashami &dibali ko shabakamana sabai nepali ma shakha shanti hosa. by…………………………………………………………….
  milan gulmali
  Qatar

 13. milan pokharel said,

  October 7, 2006 at 5:16 pm

  namaskr.
  phalano.com hurnuhuna shabai nepali ma happy vijaya dashami&happy dabali ,

 14. narayan panthi india gurgaon ,southcity-1 b110 said,

  October 7, 2006 at 9:56 pm

  i am narayan panthi
  i live in india
  i am very said halicafter accudent i am very very said sorry please

 15. Wangchuk said,

  October 26, 2006 at 11:36 am

  It’s really sounds strange to know that the moaist commmanders are using helicopters to travel for their mass meeting when they say that they are collecting donation to feed their craders. Where did the money come from?????

 16. madan chintit, kalifornia usa said,

  October 29, 2006 at 4:40 pm

  janawadi neta yaskai lagi 12barsa kranti gareko. jun jogi aaya pani kaanai chireko bhanne kathan charitarth gareko ho, hoina bhane janta sanga sorry bhannuparcha yas kathan ko lagi. jai nepal.

 17. rajesh brahi iraq said,

  October 31, 2006 at 8:33 am

  thanks for phalano which given me chanceto keep comment by the way they are also the poltical party that not surprise they are using the helicopter to travel for mass metting thats good i think they are one of them who will bring chang in nepal very soon

 18. Dev Giri, Kathmandu said,

  November 3, 2006 at 5:35 pm

  Hi Bhojraj G,

  Thank you for you photo blog which has shown the hidden reality of Nepal. Anybody can say what is going on Nepal these days. After the terune of 250 years, Nepal is entering towards new era. Here, your photo blog is giving such type of messege and it should me in Nepal.
  It is the result of People’s War, which was happened many years ago. Let’s see, wht will happen in coming days………

 19. SANTOS LAMA TAMANG BRANFORD ,CT U. S. A. said,

  November 6, 2006 at 8:52 am

  THANK YOU FOR PHOTOS. BUT I DON’T LIKE THIS. BECAUSE THIS IS NOT RIGHT WAY FOR COUNRY.

 20. prativa bohara,england said,

  December 2, 2006 at 4:08 am

  exchanging laalsalam,last photo.very emotional .
  different age and group together.
  we do appreciate your courage.Enjoy with your doing…
  These things do count.
  take care.

 21. kavre nepal said,

  December 18, 2006 at 2:21 pm

  k ho Bhojraj kamreta ji patrakarita garnu bhanda pahile gun pani bhokiya thiyo ki kya ho ? photoharu le testai dekin6 hai kamret.

  Pralhad Thapa

 22. hut raj said,

  January 7, 2007 at 10:45 pm

  hi
  so precisely you have described, but i suspect you are mao jorno or people jorno. you know, common jurnalist can’t find place in chopper with first rider commerades.
  anyway, i admire you. do make corrections and you too would be common jorno. rigt?

 23. Samir shrestha Germany said,

  January 8, 2007 at 9:40 pm

  Dhanyabad bhojraj ji feri pani hajur bata yestai news ko hope gareko chhu.

 24. Hikmat Thapa,Lagos,Nigeria said,

  March 2, 2007 at 3:21 pm

  Wishing you all the best wishes .Bhojraj.Keep your professional UP.

 25. Bedraj Rai Dharan said,

  March 3, 2007 at 9:41 am

  Nepal ko barema dherai neta bhanaudaharule ma nepallai yasrto banauchhu singapore , Swizerland banuchhu ,yas deshlai bharstachar mukta desh banauchhu bhanne netaharu kati aaya kati tara kasaile khi pani garna sakdainan yo kura satya ho . hanile dekhi halyau Nepalma yauta samasya samadhan huda arko samasya shuru bhaihaldo rahechha . manchhe haru bhanne garchhan ma yo deshma janmana payakoma malai garba chha bhanner tara malai yo deshma janmana payako ma sarai ghrina chha . yo deshma kahile shanti ra sadhbhab kayam hudaina baru bhalai yasaima chha yo desh aru kasaile khi samako lagi liosh tyasma kamse kam bikah ra rojgar ta milchha .

 26. Beraj Rai ,Dharan -11 said,

  March 3, 2007 at 9:45 am

  nepal ma junai jogi ayapani kanai chhreko bhane jastai jo aaya pani khi hune wala chhaina

 27. Seema/ Sydney said,

  March 11, 2007 at 7:57 pm

  Oh my god what a surprise. I think it is their turn now to rip us off again.Everyone is same. I think they gonna be even worse if they have a free ride on helicopter everyday. god help this country. ***???
  Shame on u comreds. Do and say something better……

 28. ganesh pandit,hongkong said,

  March 26, 2007 at 7:56 pm

  bhojraj sir,
  you are working very good.

 29. RAVI KIRAN ADHIKARI PUYTHAN said,

  April 20, 2007 at 11:34 am

  namskar cha sir sabai pholano .com hara tar amero puythan ma swargdari mandir cha tasoko pani photo kheechara tahaaya ko barama barnan gurnu vhaya ma tapai lai muri muri dhanyabad cha saed tapai lai pani thacha swargadari parvhu maharaj ke jaya vhana puythan ma parcha sir tasma tary garnus please

 30. MILAN KUMAR RAWAL [MUMBAI INDIA] said,

  May 3, 2007 at 12:44 am

  sadhai bhari yestai maitri purna sambandha kayam rahos nepalma.
  thanyabad

 31. Rai B.K, Ukraine said,

  July 4, 2007 at 1:40 pm

  kunai programma time ma pugna ko lagi tapaiharule helicopter chadhnu bhayo. Time ko tetti khyal nagarne hami nepaliharumajh tapaile Punctuality ko euta ramro example dekhaunubhayo, yesko lagi tapaiharulai dhanyabad.

  Tara timeko tapaiharulai testo khyal huda hudai pani Nepal lai development ma 10 yrs pachhadi dhakeldinu bhayo, kina? yesko responsibility kasle linchha?
  How can you cover up the time wasted ( or wisely used?). Aba tapaiharule garnuhune future activities haruko barema samayele dekhaune nai chha. hope you will do such that Nepal and Nepalse will benefit.

 32. fiza/fl said,

  July 8, 2007 at 5:07 am

  mooz gara maobadi haru helocopter chadera…….timi haru pani tehi dyang ko mula hou……….kunai pragati garlau jasto chai chhaina…janai ahinsa matra

 33. ramesh karki, kathmandu said,

  July 12, 2007 at 5:31 pm

  namaskar,
  nepali lai santi chaiyako chha , tesko lagi sabaile afno adhikar chhodnu parchha ra adhikar nabhaya ko lai dinu parchha.
  thanks.

 34. ubhar myagdi2babya chour said,

  August 10, 2007 at 8:07 pm

  saheed ko ragat na bhula la comred haru phery garla lagla ra sarapla ragat la

 35. nischal_rai18 said,

  October 3, 2007 at 8:54 am

  im nischal form qatar in nepal kohotang

 36. Pyaro Nepal said,

  October 8, 2007 at 6:58 pm

  Look at all the innocent fools who are following their so called leaders blindly. Had they had been allowed proper education by their fellow Comrades, they would be well off minding their own business. I really feel sad for all the people there becuase what the people are doing there is not useful. A good future does not come automatically byitself, nor can it be brought by giving guns to peaseants, but by providing basic education to all the public.
  If events like this continue here, Nepal sure will have an even darker future.

 37. Pyaro Nepal said,

  October 8, 2007 at 7:06 pm

  Why do we believe the politicians untrue dreams like turning Nepal into some other country. People become politicians in Nepal to get rich faster than anyone else, they care about their stomach only. Look at the all the Leaders in Nepal, they have made such a mess of our countries status. No education, increase in prices of everything, no national economy. First of all we need leaders of TODAY, not those leader who are studying at the age of 30 and protesting daily for their political organisation. We need leaders who are educated properly, who know what serving others’ is, who know the diference between speaking and doing it. If tomorrow’s leaders are also like today’s then Nepal will remain behind for a long time.

 38. florentino iniego, manila, philippines said,

  October 10, 2007 at 10:35 am

  florentino iniego, manila, philippines said,

  October 9, 2007 at 11:49 am

  I greatly admire the struggle of the Nepalese people for nationalism, freedom and democracy. The path being taken by the communist movement under the leadeship of the CPN-Maoist is a fullfilment of the task undertaken by great leaders of the world like Lenin in 1917 and Mao Zedong in 1949. They have liberated two-thirds of the world™s population at that time.

  A historic mission by the proletariat and the people is being waged at Nepal. I hope this will inspire the people of the world not just to look for the mythical Shangrila and revered the snowcap of Mt. Everest. But to look closely at the peoples™ struggle towards the making of a new, liberated, and modern Nepal.

  Long live,

  – F.A. Iniego

 39. Muskan singh thapa,Macou said,

  October 24, 2007 at 7:53 am

  Jantako pasina khayera ani gharib janata marera k ko ladai ra morcha bhandai hidnu huchha,tapai haru ko ladai kasto hunchha bhane malai ramro sangha thayachha ma pani 17 yers NEPAL army ma job gharera tapai haru jasta *** sanga laddai hedeko chhu. ladeko chhu,tapai le jun pandun ra pile ko kura garnu bhayo tesma tapai haru ko k kati noksan bhayo tesko bare ma bhana chhai kina birshanu bhayako,ani pile ma jo sanga hatira nai chhaina jo tilam nai gharakai chhaina testalai marela tapai afulai k thanu hunchha tapai haru jasto lai ta ladaku haina mero langious ma kattar bhanchu.Ra comret tapai ko ghar ma ma pani phughe ko chhu ra aba ka din ma testa galti nagharnu hola des ma santi le basna dinu hola.

 40. Bimal/USA said,

  January 9, 2008 at 7:30 am

  Dear Comrade,
  I think, when your party started a war in Nepal and put the Nepal back more then 100 years, your fought for the Nepali people. Now when your party in Government I believe you forgot your policy and wast the money in nonsense things like this. I think you still have other option for minimise the cost but why you think about it even your suprim commander Mr. Prachanda never ever think about it. And other rubbish thing is that your party and all of comrade talk big things only and never did (only talking talking………).
  At last enjoy you and your all party partners by our swat earn money. Good luck

 41. Nepalgunj said,

  January 28, 2008 at 6:13 am

  Good work, keep it up!
  Governing is a challenging task than agitating……the future of Nepal rests much on ‘HOW QUICKLY THE POLITICAL PARTIES LEARN TO BE RESPONSIBLE TO THE PEOPLE’….?
  Best wishes to the newage Maos!

 42. ashok subedi,sydney said,

  February 25, 2008 at 1:19 pm

  maobadi baneka bibek sune mans haruko hul ho .inharuli thachhinki mile kegari rheko chhu bhaner .kura chai janta garchhan faclities america ko rastha pati kojasto kojchhan .tei bhayar tes bhadne nai inihru huna ,des bnaune hon ki des bigarne huna.

 43. Bishal Kuikel ( Jln Bsr, Singapore) said,

  May 8, 2008 at 12:07 am

  Koi ta bhane jahaaj maa sarara
  koi ta bhane pasina tarara
  hamro Nepal maa………….

 44. Karingon Island Sweden said,

  May 31, 2008 at 11:58 pm

  It reflect how Mao will govern the country . He has dream to use Helicopter more, when they will lead government . This is the scene of VIVID …maoist cadre .He seems so much happy taking photos and expressing others that he was there in war time and killing of others lives ……no feelings at all . He must take good advanced and high technology camera to capture that scene where he killed many peoples …….may be he forgot or he did not know ,that he will follow the air way in the sky .Now Prachanda, leader of the group will take Boeing 757 to go to other districts . We Nepali are so much lucky to introduce others as we are from the small beautiful country .But it is our bad fortune to have such leaders and we are indulging into poverty , unemployment and so on and on . Vivid …time is all yours ..keep enjoying !

 45. sanjib oli/kathmandu said,

  June 5, 2008 at 11:40 pm

  it’s so fun . I can’t understand the dirty political gam . see………….. moist before and after peace pocess . damn…………change

Leave a Feedback