04.02.06

फेरी फूल्ने हो कि होइन जोवनको फूल

Posted in Music at 6:46 pm by www.PHALANO.com

-देवेन्द्र भट्टराई / तस्बीरः राजेश केसी

मनबहादुर मुखियाको शब्द र शान्ति ठटालको संगीतमा ‘उडीजाउँ भने’ अरुणा लामाले गाएकी थिइन् भने अम्बर गुरुङको शब्द/संगीतमा शान्ति स्वयम्ले ‘सम्हालेर राख’ उनको चिनारीको चुली बनेको छ ।
राजेश केसी

जहिल्यै तिमी आउबिरानीले सोध्छबिरानीमा फुल्ने फूलतिमीलाई नै खोज्छवर्षौंअघि सन् १९६४ तिर अम्बर गुरुङले कुन धुन र संवेदनामा यो गीत रचेका थिए जुन आजसम्म पनि मनहरूको गीतजस्तो बनेर गुञ्जिरहेको छ । उमेरमा ६७ वसन्त नाघेकी दिदी शान्ति ठटाल धेरै वर्षपछि काठमाडौंका श्रोतामाझ यसपालि जब झुल्किइन्, तब उनले सम्झना गरिन्- यही बिरानीमा फुल्ने फूल ।

राजेश केसी

नेपालयको पलेंटी-शृङ्खलामा शुक्रबार र शनिबारका (31Mar/01Apr2006) दुई साँझ ७० भन्दा बढी श्रोता सामुमा गीत गाइरहेका बेला शान्ति कतै हराइरहेकी छन् कि जस्तो लाग्थ्यो ।

राजेश केसी

आँखा चिम्म पारेर, हारमुनियमका रिडमा औंला खेलाइरहेका बेला ती छिनभरमा उत्साहित त छिनभरमै उदाससमेत बनिरहेकी थिइन् । ‘मलाई आज पहिरो गएजस्तो भएको छ, म किचिएकी छु,’ यत्रो जीवन छिचोल्दा र संगीतकै चिनारी आफूमा छँदा पनि अनौठो लाग्थ्यो—शान्तिको पहिलो एकल गायन भइरहेको छ भन्दा !

राजेश केसी

पलेंटीमा संगीतको स्वाद थप्न एकोर्डियम लिएर दार्जीलिङबाट साथै आएका थिए उनै चन्दन लमजेल । राजनीति, शिक्षा नीति, कूटनीतिदेखि समाज नीतिसम्मका अगुवा पलेंटी आसनमा बसेर दिदीलाई सुनिरहेका थिए ।राजेश केसीपलेंटी-घरको गर्मीमा कागजे-पंखा हल्लाइरहेका बेला दिदीको हाउभाउलाई नजिकै बसेर नियाल्नेमा थिए- कर्म योञ्जन । पलेंटी-संयोजक गायक आभाषले दिदीलाई ‘कुशल संगीतकार’ भनेर चिनाउँदा सामुका श्रोतातिर पुलुक्क नजर डुलाउँदै दिदी गाइरहेकी थिइन्—खोलाको तीरैमाबसिरहँदा मायालु,मन बग्छ खोलासितैकताकता मायालु !राजेश केसीशान्ति नेपाली चलचित्रमा पहिलो महिला संगीतकारसमेत हुन् । उनले ‘परालको आगो’ र ‘बाँच्न चाहनेहरू’ मा संगीत भरेकी छिन् । नेपालका श्रोता भने शान्तिका सिर्जनामध्ये अरूभन्दा बढी परालको आगोको ‘उडीजाउँ भने म पंक्षी होइन’ र ‘सम्हालेर राख/सँगालेर राख’ मा भिजेको भान भयो पलेंटीमा छन् । मनबहादुर मुखियाको शब्द र शान्तिको संगीतमा ‘उडीजाउँ भने’ अरुणा लामाले गाएकी थिइन् भने अम्बर गुरुङको शब्द/संगीतमा शान्ति स्वयम्ले ‘सम्हालेर राख’ उनको चिनारीको चुली बनेको छ । ती दुवै फर्माइसमा दोहोर्‍याउँदै सुनाइन् शान्तिले । शान्तिले गाएका गीतहरूमा ईश्वरबल्लभ, मनबहादुर मुखिया, अम्बर गुरुङ, बली सुब्बा, बैरागी काइँला, कालुसिंह रनपहेंली, मञ्जुलहरूका शब्द थिए । राजेश केसीकार्यक्रममा शान्ति दिदीका पुराना फ्यान केदारभक्त माथेमा सपत्नी आएका थिए । ‘हामी सन् ६० को दशकमा युनिभर्सिटीमा विद्यार्थी छँदा दिदीको ‘सम्हालेर राख’ का सुनिरहेका हुन्थ्यौं । एकातिर बिटल्सहरू कराइरहेका बेला जोवन सम्हालेर राख्नुपर्ने गीतमा आफ्नै मीठास थियो । तर यसरी साक्षात्कार कहिल्यै हुन पाइएन,’ माथेमा भन्दै थिए । ती प्रिय गायिकाको क्यासेट बजारमा नपाउनु र पहिलो एकल गायन सुन्न पाउनुलाई ‘आश्चर्य र संयोग’ दुवै मानिरहेका थिए उनी । ‘हामी दुःखी संसारमा बसेका छौं, शान्तिले हामीलाई माया मार्नुभएन,’ माथेमाले भने । शुक्रबारे पलेंटीमा काठमाडौंस्थित नर्वेजियन, डेनिस, फिनिस राजदूतसमेत आएका थिए । ‘देश र सीमा फरक भए पनि मन एउटै छ । यहाँको दुःखमा हामी दुःखी हुन्छौं,’ दिदी भन्दै थिइन्— ‘हाम्रो उजाड जीवनमा मीठो संगीतले क्षणभर भए पनि आनन्द दिइरहोस् ।’ उनले फर्माइससहित लगातार १८ गीत गाएकी थिइन् । शुक्रबारभन्दा शनिबारको साँझ शान्ति खुलेकी थिइन्, चेहरा र स्वर दुवैमा ।

राजेश केसी

‘मायालुले सम्झ्यो कि कसो,’ ‘आकाशमा एक्लो तारा,’ ‘मेरो दुःखी मन सपना नखोज’ लगायतका धेरैजसो गीतहरूमा शान्तिले शब्द र संगीतको कुशल संयोजन गर्न सकेकी छिन् । उनमा रहेको संगीतको अद्भुत तागत देखेर संस्कृतिविद् रामशरण दर्नालले उनलाई यतै आएर बस्न आग्रहसमेत गरेका थिए धेरैअघि । ‘सेटल गर्ने हो भने हामी प्रबन्ध मिलाउँछौंसम्म भन्नुभएको थियो,’ अर्को भेटमा शान्ति दिदीले भनेकी थिइन्— ‘तर जीवनको गोरेटो कता, कहाँ कोरिनुछ- त्यो कोरिन्छ नै !’

राजेश केसी

समाजसेवी अनुराधा कोइरालादेखि तबलावादक सरिता मिश्रसम्मका बुझाइहरू आ-आफ्नै थिए । ‘तर यो प्रेमगीत होइन नि ! बरु जीवनको गीत हो,’ अविवाहित दिदीले भेटघाटमा भनेको कुराको सम्झना भयो फेरि । त्यही ‘जीवनको गीत’ गाइरहेकी थिइन् दिदी । पछिल्लो पंक्तिमा बसेका, सेतै कपाल फुलेका पूर्व उपकुलपति एवं राजदूत केदारभक्त भने एकनाशले जोडजोडले तालि पिटिरहेका थिए, दिदी गाइरहेकी थिइन्—…फेरि फुल्ने हो किहोइन जोवनको फूल !

All pics by Rajesh KC

>> सम्हालेर राख  [audio:http://www.phalano.com/musicstore/public/demos/Shanti_Shamhalera.mp3|autostart=yes|loop=no]

LIVE IN ‘PALETI’

Click here for song >> उडी जाउँ भने

Click here for song >> मेरो दुखी मन

Click here for song >> आकाश झुक्यो

DISCLAIMER: All songs on the PHALANO.com have been made available by ©nepa~laya solely for online listening and not for any commercial benefit. Download prohibited.


92 comments »

 1. D Tamang, Gaithersburg, MD, USA said,

  April 5, 2006 at 6:45 pm

  We wish Shanti Thatal Didee, Karma Yonzon Dai, and Ambargurung Dai, were here in the USA during ANA’s convention on July 4, weekend in New York, any way I do have lots of respect and love
  those respectful people, whom I have great deal of admiration.

  Dig B. Tamang
  Bhedapu, Dolakha

 2. R.B.GURUNG(RAYA).SWISS. said,

  April 5, 2006 at 7:28 pm

  IT’S GREAT SONG AND GREAT SINGER.HOPE THIS SONG WILL BE MORE PAPULAR TILL OUR NEPAL OR EARTH IS IN EARHT.HOINA TA PHOTOGRAFER JI.

 3. ASHA,ATIT,ASHISH,TCHHA/COLORADO said,

  April 6, 2006 at 6:17 am

  COLORADO BAT HAMI SABAIKO NAMASKAR

  SHANTI D D LAI

  WE LIKE YOUR HEART TOUCHING NEPALESE SONGS. WE WANTS TO HEAR YOUR NEW-NEW NEPALI SONGS. GOOD BLESS YOU AND
  NAYA BARSHA 2063 KO HARDIK MANGALMAYA
  SHUBHAKAMANA .

  ASHA/ATIT/ASHISH/ICHHA

 4. Ganesh Jimee, Asan, Korea said,

  April 6, 2006 at 7:48 am

  Dherai khushi lagyo, teenkori katisakda pani 20/22 ko josh ra jagar chha ddma!
  Nikai pahile suneka priya geet haru radio nepalle prasaranma kanjus garirahekobela CD/casseettee ko rupma bazarma oilaudai gaeko kalama paani sinchit garnu ho….
  DD lai namaskar ani organizerlai dhanyabad!

  Jimee

 5. kapil,uk said,

  April 6, 2006 at 2:27 pm

  santi didi, ko su-swasthya ani dirghau ko kamana gardai “subhakamana bhari (didi ko) dirghayu ko kamana garna saku ma” aajhai yek dasak dhanda badhi samaye samma uhakai swor ma geet sunna paiyos didi lai tada bhayera aaja didi ko yekal sajha sajha ma najikai bata dekhna sakiyena didi ko geet sunna paiyena pheri arko sumdhur sajha ma bhetna paune bacha gardai ” jobanko phula pheri phulne” aasha gardai didi lai mero namaskar .kapil redhuni.

 6. Robin Pradhan/ Sydney, Australia said,

  April 6, 2006 at 3:17 pm

  Shanti didi is a great singer, her songs are very touching, she is valuable assets for our country, wish I was in Nepal and able to watch her show live any way hoping that I can buy her cd and dvd in market in near future, Like to wish Shanti didi all the best and good health .

 7. karun dhakal/dubai said,

  April 6, 2006 at 10:38 pm

  DEAR

  ssanti didi, ko su-swasthya ani dirghau ko kamana gardai œsubhakamana bhari (didi ko) dirghayu ko kamana garna saku ma aajhai yek dasak dhanda badhi samaye samma uhakai swor ma geet sunna paiyos didi lai tada bhayera aaja didi ko yekal sajha sajha ma najikai bata dekhna sakiyena didi ko geet sunna paiyena pheri arko sumdhur sajha ma bhetna paune bacha gardai  jobanko phula pheri phulne aasha gardai didi lai mero namaskar .kapil redhuni.

  anti didi is great singer ,her songs are very attractive . wih i was in nepal and able to watch her show live any way hoping tha t
  your loving fan
  YOUR LOVING FAN
  KARUN DHAKAL
  ZIRKU ISLAND
  ABU DHABI
  UAE

 8. Bhupendra F/borough UK said,

  April 7, 2006 at 2:53 am

  Dear Shanti didi..!
  I never seen you before and your photo as well,but I heard your songs more than 20 years before.First of all I am so glad to see your photo.I do not have any coments how to I explain about your songs it is so beutiful song.Such as Narayan Gopal dai and Aruna Lama didi also Ambar Gurung,Phatteman,Bhaktaraj,Premdhoj,Kiran Pradhanand Gopal Yonjan dai they are all unforgetable singers in our Nepalase heart.Where ever in the World we keep and touch to listening our traditional songs.God bless them all.At the end Thanks for make us coments Kantipur you will be the great media in the world.

 9. Chitra Gurung/CO USA said,

  April 7, 2006 at 5:55 am

  If possible, can you make available MP3 format to download of those songs ?

 10. S. Pradhan, Melbourne, Australia said,

  April 7, 2006 at 8:43 am

  Santi Didi, we all adore you. Your contribution is great. Your songs are valuable for those who live outside the country.

 11. BASANTA from SINGAPORE said,

  April 7, 2006 at 4:06 pm

  Honestly Speaking,………..” These persons are the real ornamanets in the Nepali Music Industry, everyone must show due respect and be proud of such personalities ” …………..Needless to say…Mr Rajendra and Mr Rajesh have done the beautiful job bringing these pictures among us…..truely appreciated!

 12. Basanta Khadka, North Carolina, USA said,

  April 7, 2006 at 5:32 pm

  It was nice to see her on Internate. I have heard the name but I have not seen her for long time. I would advice her if she should compose some song make good CD which will be rememberance for ever.

 13. prakash / , qatar said,

  April 7, 2006 at 5:39 pm

  dear

  santi didi .
  namaskar ani su-swasthya ani dirghau ko kamana, gardai yo bhanna chahanchhu ki mahile ahile samma hajurlai dekheko pani chaina.but geet bhane suneko chhu.aja photo bhayepani dekhne mauka paye. ma dherai khusi chhu . hajurle gayeko prgm dekhna napayepani dvd cd bhane herna paiyos. yo prgrm ko dvd , cd qatar ko bazar ma pani jatta tattai paiyos.

 14. rajesh manandhar RAJ said,

  April 7, 2006 at 5:53 pm

  AAJA PAHILO PALTA SHANTI DIDLAI NET MA BHAYA PANI DEKHE, AAFULE AAFULAI BHAGYAMANAI BHANNE THAHAR PANI GARE. DIDIKO GEETHARU BAJAARMA PAUNE AASHA RAKHEKO CHU. RA HAMRO MAJHA MA SHANTI DIDIKO GEET ABA OJHAL NAHUN BHANNE PRATHANA BHAGAWAAN SANGA GAREKO CHU.
  RAJESH MANANDHAR RAJ ( hetauda )
  HAAL, U.K. BATA… !
  DHANYABAAD.

 15. KARUN DHAKAL/ KAWASOTI-8 ,NAWAL PARASI said,

  April 7, 2006 at 10:08 pm

  DEAR
  SANTI DIDI
  NAMASKAR AND HAPPY NEW YEAR 2063
  संगित भनेको जिबनको खुसि र रोदन हो तर यस्मा भुलेर हामि जस्ता युबाहरुले सुर्य भन्दा माथि र समुन्द्र भन्दा तल पुँगे भन्ने आभास लिनु हुन्छ संगित केवल संगित हो । जहाँ सान्ति ठटालको कुरा छ उनि एउटा संगित कर्मि हुन् दर्सक उन्का साथी हुन् एउटा साथिको भावना अर्को साथीले सुनेको हो यो कुनै उदेख लाग्दो कुरा हैन KARUN

 16. Palpasa/chicago said,

  April 8, 2006 at 1:07 am

  First of all ,I would like to thank for Nepalaya for Shanti didis paleti.,but,I™m very sad that I miss the opportunity to attend the program. I have listen to Shanti didis songs since I was a child,theres a particular songs called œsambhalera rakha sanghalera rakha that I liked the most, and I like to thank Kantipur for providing Shanti didis photo for us who missed the program.

 17. Padma/ New YOrk, USA said,

  April 8, 2006 at 5:41 am

  जीवनमा म यक पल्ट फेरी सम्वेदन्शिल भयको छु, संगीतमा हरएर भयपनि हिम्सा ग्रस्त नेपालको परिस्थितीमा केहीपल शान्ति पाउन सकिन्छ !! मसँग मित्रता गास्न चाहनुहुन्छ भने लेख्न नभुल्नु होला, धन्यवाद ! Pad_ma10@……com …single girls from US are welcome!!

 18. Rajen Rigalung, Bahrain said,

  April 9, 2006 at 10:46 pm

  Thanks for katntipur,
  first time i saw her picture in computer screen thanks for it. perhaps, i never get chance to see her in live show but i hope i will get CD in market as soon as possible. thanks and Shuvakama New year 2063.

 19. Mahesh Shrestha, Sudan said,

  April 10, 2006 at 1:20 am

  Just a glimpse of moment, brought me back home. I could just feel her melodies. She is just marvellous. words can not define her tallents, its a matter to feel with heart.

 20. narendra kumar shrestha. penang, malaysia said,

  April 11, 2006 at 10:25 am

  शान्ति दिदीको बारेमा खै म के लेखुं लेख्नुको लागि मनमा शब्दहरु सम्योजन गर्न सकेको छुइन । भावनाको उतार चढाबलाई संगितको मिठो धुनबाट र गायनबाट स्रोताहरुको हृदयलाई हर्षित तुल्याउनु उहाँको गितको बिशेषता हो । २०६३ को मंगलमय शुभकामना–नरेन्द्र कुमार श्रेष्ट मलेशिया

 21. Thule Rai/Kathmandu said,

  April 11, 2006 at 4:11 pm

  Shanti did has been one of my fevourite singers in Nepali music since long back. Her southing and mind blowing voice, unique composition and dedication have made her special personality in Contemporary Nepali music. Very few singers could sing in such a perfect note with feelings in depth. Her contribution in Nepali music has undoubtedly been a milestone. As per my observation, most of her creations are melodious, touchy and experimental too. I would not say I have listened to all of her creations but for sure, I like most of them. Her singing in maestro Ambar gurung’s “Samhalera Rakha” is the perfect blend which is one piece in such category. Let me bow my head with full of respect to her/him. Also let me take this opportunity to extend my sincere thanks to the management of Nepalaya, Kantipur and Phalano.com. Hope to see such precious events in the days to come. Thank you.

 22. Jhalendra Shrestha, Calgary, Canada said,

  April 14, 2006 at 6:45 am

  It was full of happy feeling with chill nostril seeing this news and her photos of Shanti Thatal. All her songs are roaming around me and felt I am in that surrounding. I am expecting video of that beautiful moments.

  Thanks guys.

 23. jeemy gurung belgium(europ) said,

  April 16, 2006 at 6:21 pm

  santi didma naba barsa 2063ko hardik mangal maya subha kamana.ani yahako suswasthya abam chirayuko kamana garna chahanchhu. hajurko karna prya git haru dherai pahile dekhi sundai ayako thyan tara hajurlai sachhyat dekhne sauhagya pauna sakina. hagyale sath diyama hajurlai bhetne mero ichhya jarur pura gari dinu hune chha bhenne ashama chhu. antama hajurle ram krishna dhalallai dinu bhyako gitma kunai sabda asudda lagyo jungit thiyo ( machha pani ma paudiya sari, nasodha jibanma kati khaiyo bhane jasma piunu hunu parne hoina ra didi?, thanks bye

 24. kalidas Dhaubaji Shrestha, Buchanan, Liberia said,

  April 18, 2006 at 10:42 pm

  First of all On the ospicious occation of Happly New Year 2063, I wish for respectable great singer com musician Shantididi to her good & helthy long life, peace and prosperity likewise her name “SHANTI”. I had never been seen her & even her photograph too, even though being her fan. So thanks to FHALANO.com, Debendra Bhattarai, Rajesh KC and all the relateds for bringing this scenary in wave site , bye.

 25. koirala shyam,BUCHANAN,LIBERIA said,

  April 19, 2006 at 7:52 pm

  THANKS!!!
  RAJESHJI, N DEBENDRA JI,
  THANKS FOR OUR SANTI THATAL DIDI SHE CONTRIBUTED NATIONAL SONG.SHE WAS SINGING A LOT OF NEPALI FOLK SONG.SHE IS LEGEND . GOD KEEPS HER LONG LIFE.

 26. INDU,BERMUDA ISLAND said,

  April 20, 2006 at 5:45 am

  THANKYOU SO MUCH DEVENDRAJI AND RAJESHJI FOR BRINGING THIS WONDERFUL PHOTOGHAPHS TO WEB.PRESENTLY I AM RESIDING IN BERMUDA ISLAND MANY MANY MILES AWAY FROM HOME THOUGH SUCH EVENTS AND SUCH NEWS MAKES US FEEL SO CLOSE TO OUR MOTHERLAND.ALL MY MEMORIES WENT BACK TO MY HOMELAND SIKKIM[WOMENS HOSTEL,DEORALI ROOM NO 1].I HAVE SO MANY GOOD MEMORIESWITH DIDI.I LOVE YOU DIDI AND I WISH YOU ALL THE VERY BEST.ONCE AGAIN THANKYOU RAJESHJI AND DEVENDRAJI.WONDERFUL JOB……TRUELY APPRECIATED.SHE IS OUR PRIDE.

 27. Jagat Bohara/India said,

  April 21, 2006 at 1:48 pm

  Dear Bhoj,
  I am fine and hope you also fine.

  Thank you
  Regards,
  Jagat Bohara

 28. Jagdish/Kathmandu said,

  April 21, 2006 at 2:24 pm

  Dear Girl Friend,

  Phool ramro gulab ko chha khada bhaya pani
  Pyar mero timi shang chha marriage bhaya pani !!

  Paani bani rakh timi fish bane aawune choo ma
  Haawa bani rakh timi chari bane udi aawune choo ma !!

  Thank You

  Regards,
  Your BF
  From Kathmandu

 29. B B, Kathmandu said,

  April 21, 2006 at 2:49 pm

  About the situation that going on in Nepal is not good. We love peaceful Nepal but not chaos and disorder. So even it takes one month we should fight for the right so I request to all the Nepali brothers and sisters to keep on struggling for the right. Because this is too much now.

 30. Meena Shakya,Orlando,Florida,USA said,

  April 22, 2006 at 12:52 am

  Nava Barsh 2063Ko aagaman sangai Rakta Ranjit bhumi ma Shuvakamana din napaudai dherai Nepali le jyan gumairaheko bela Shandi Didi ko karnapriya dhun sunna pauda kehi chhin bhayapani Nepali Ko dhukha hateko mahashus gardai chhu.Didi lai lots of thanks.My husband Hari Om and me fan of your song from childhood. We missed your program. But you are always in our heart. We expect more songs will come in future. Muri2 DHANYABAD for progam organizer. Once again , Shanti Didi lai Utarotar Pragati,Sukha Samriddi Ko KAMANA sahit,Nepali JANATA ko VIJAYA HOs

 31. Naren Sikkim said,

  August 19, 2006 at 3:51 pm

  dear all, is u have bhaktaraj’s or satyaraj’s song “MUTU JALI RAHECHA” plz send me or suggest me the url from where i can download it plz.

 32. Santosh lama (sikkim) said,

  November 19, 2006 at 1:01 pm

  Santosh,Sikkim Said,
  (19th nov,06.)
  iam very thankful to PHALANO.com, coz u had launched the Hamro Nepali Super Singers Stars on Television website,now we all Nepali brothers and sisters can see them frequently.
  Now, i request to PHALANO.com, if u can put New Modern Singers Stars,it will be very colourful and enjoyable.
  i wish to PHALANO.com members.

 33. Juhee V. Suwal, Edmonton, University of Alberta, Canada said,

  July 13, 2007 at 10:37 pm

  Dear Phalano Team, Devendra and Rajesh,

  I just happen to see this SPECIAL news about Shanti Thattal’s musical performance under your Blog. I was so thrilled to see her pictures and to read something about her for the first time. She is one great artist with unbeatable voice, who has been unrecognized in Nepalese music circle (that is how I felt).

  I used to sing her songs when I was a school girl. She was always my “Best singer” on my True Confession pages. I still love and sing all her songs – “Mero dukhi mana” is my favorite of all the songs. Unfortunately, I never found any of her songs/records in the market. Dawa Gyalmo who sang “Mayalule semjhyo ki kaso” was a friend of mine many years ago (Dawa, I still think of you here in Canada. Perhaps, you were wondering who I was because my last name has changed now).

  I thank you all so much for giving me this “Avismarniya” opportunity today. I wish I was there in Kathmandu during her performance. My Namaste and best wishes to didi Shanti Thattal.

 34. Dhami Jhankri said,

  October 12, 2007 at 11:02 am

  Actually I was unaware that “Samhalera Rakha” was sang by her. This song is one of my all time favorite song. Nice to know about the singer and to see her picture as well.

 35. Binod /australia said,

  November 12, 2007 at 9:35 am

  Udera Jua bhane ma panchi hoina,jasto sadhabahar geetma sangit dine sarjak ko barema janna maan lagrko thiyo,tara pura bhayo sapana mero…..Tapailai chadke salam cha shanti didi,ajai karnapriya sangeet ko asa rakhdachu

 36. olak said,

  November 18, 2007 at 8:07 pm

  Very nice songs are collected in phalano .com.I really like it.It helps me to kill the time.Thanks

 37. surya thapa daga tumdada 1 said,

  December 1, 2007 at 4:38 pm

  hi sister your songs is very going ahead and your songs is very nice because i listening the all your song so afer i think my life is damage

 38. Hima, chicago, US said,

  December 19, 2007 at 12:36 am

  Actually, I’m not familiar with her song, but I heard her one song “Udi Jau bhane ma panchhi hoina”. This is one of my favorite song. But I don’t know how to download these songs if anybody knows please suggest me. Thanks

 39. Gokul Doha-Qatar said,

  March 16, 2008 at 4:15 pm

  Salam Shanti Didi
  Salam Darjeeling

 40. Ganesh Magar,Munich said,

  April 8, 2008 at 11:26 pm

  Didi Tapai ko geet ra sangeet malai ekdam man parchha. ma banchunjel samma tapaiko geet sangeet nai suni rahu jasto lagchha

 41. DAL BAHADUR BK said,

  June 20, 2008 at 1:34 pm

  Namaskar sangita Didi lai ki NEPAL ra NEPALI git sangit lai yeti dherai maya garekoma. suneko chhu khas nepali pan dekhna lai Darjling janu pardachha. jun Sangeeta Didi bata pani dekhnu sakinchha

 42. sanju(narayangarh) said,

  July 12, 2009 at 9:57 am

  Sanju said,

  18,july 2009 at 7:07 am

  Very nice songs are collected in phalano .com.I really like it.It helps me to kill the time.Thanks

  hi sister your songs is very going ahead and your songs is very nice because i listening the all your song so afer i think my li

Leave a Feedback