04.02.06

रानीपोखरीमा ट्यांकरका ट्यांकर पानी खन्याइयो

Posted in Latest News on DP, फोटो फिचर at 5:41 pm by www.PHALANO.com

Bikas Karki-जीतेन्द्र शाह/तस्बीरः विकास कार्की

गर्मी सुरुसँगै जलसतह घटेर माछा मर्न थालेपछि बौद्ध समुदायका महिलाले ट्यांकरका ट्यांकर पानी किनेर शनिबार (चैत १७ -२०६२) रानीपोखरीमा हालेका छन् । रानीपोखरीको जलस्तर करिब डेढ मिटर घटेको छ ।

Bikas Karki 

गत वर्षभन्दा यसपटक पानी धेरै कम भएको स्थानीयवासी बताउँछन् । गर्मी सुरुसँगै रत्नपार्कस्थित रानीपोखरीमा पानीको सतह घट्छ ।

Bikas Karki 

खडेरीले माछा मर्न थाले पनि संरक्षण जिम्मेवारी बोकेको महानगरपालिका भने दैनिक दुई ट्यांकर पानी खसालेर औपचारिकतामात्र पूरा गर्ने गरेको छ । बौद्घका महिलाले १७ ट्यांकर पानी किनेर खन्याएका हुन् । हरेक वर्ष चाडपर्वमा आफूले छाडेका माछाका भुरा र पक्षीले खडेरीले ज्यान नगुमाऊन् भनेर पानी हालेको यी बौद्ध धर्मावलम्बीहरूले बताए । ‘मान्छेले गर्मीमा जहाँबाट भए पनि पानी खान्छ, माछाले के गर्ने ?’ छोदेन लामाले भनिन् ।

Bikas Karki

                    Bikas Karki

Bikas Karki 

रानीपोखरीका जलचर बचाउन २० जति महिलाले रकम जुटाई पानी हाल्न थालेको उनले बताइन् । दुई दिनमा ७० ट्यांकर पानी हाल्ने उनीहरूको लक्ष्य छ । त्यसका लागि करिब ७० हजार खर्च लाग्ने तेन्चिन लामाले बताइन् । ‘सुकिलो लुगामा समाज सेवाको भाषण दिने र डलरको खेती गर्नेलाई यी सामान्य महिलाले गरेको कामले पक्कै लाज लाग्ला,’ बालाजुका कृष्ण चौलागाईंले भने ।

Bikas Karki

त्यस क्षेत्रमा अधिकांशले ३५ फिट जमिनमुनिबाट पानी तान्ने गरेकाले सुख्खायाममा घटेको उनीहरूको दाबी छ । घरैपिच्छै बोरिङले गर्दा भूमिगत जलस्तरमा कमी आएकाले पोखरी गत वर्षभन्दा सुकेको हो । महानगरपालिकाले मेला र महोत्सवका नाउँमा रानीपोखरी भाडामा दिन थालेपछि प्रदूषणका कारण पनि समस्या आएको उनीहरू बताउँछन् । उनीहरूले रानीपोखरी क्षेत्रलाई प्रदूषणमुक्त क्षेत्र घोषणा गरिनुपर्ने माग राखेका छन् ।

Bikas Karki

करिब ६२ रोपनी क्षेत्रफल रहेको रानी पोखरी प्रताप मल्लले वि.स.१७२७ मा निर्माण गरेका हुन । सबै तीर्थको जल मिसाइएको यस पोखरीको चारै कुनामा गणेश भैरव महालक्ष्मी र दुर्गा तथा बीचमा शिवालय बनाइएको छ ।


114 comments »

 1. Chungba said,

  April 30, 2006 at 3:11 pm

  Wel done, Keep it up.
  Chungba

 2. ram harsh said,

  May 12, 2006 at 2:24 pm

  main bhagwan se prarthna karta hu ki yeh sab aapne laxya main kamyab ho.

  I pray to God she/he achive his target.

 3. tamang, texas said,

  July 17, 2006 at 10:18 pm

  I am very proud and grateful that we still have noble people like you in Nepal.You have shown the true Tibetan Buddhist follower of Lord Buddha. I have once read H.H. the Dalai Lama’s book “Arts of Happiness” and he has mentioned that “it doesn’t matter what religion you belong to, the most important thing in today’s world is to be a good human being and be compassionate towards all senteint beings.”

 4. Rajbanshi, Findlay said,

  February 9, 2007 at 7:25 am

  i am a student and the article was good and i can refer to such article in my course. this was actually helpful for my study. thank you to everyone who was involved in this good work.

 5. singapore said,

  July 21, 2007 at 6:20 pm

  extrimly thanks for great attemps.

 6. lakpa d sherpa afghanistan said,

  August 5, 2007 at 5:32 am

  तशी देलेक सबै अनिहरुलाई
  तपाईंहरुले तनशाही र गुस पैठरिहरुले ग्रसित नेपालिहरुको समुन्ने गर्नु भएको योग्दन्को म मन्देखी नै कदर गर्दछु । वास्तवमा बुद्ध ले मानअब को मात्र होइन सम्पूर्ण पशुपङ्छी बोट्बिरुवा को लागि पनि उती कै पाठपडएरा जानु बएको छ त्यसइले त्यस्को सम्रक्षण गर्नु वा तिनिहरुको जिबन रक्षा गर्नु हाम्रो कर्तब्य हो।ाॐ मानेए पढ्मे हु म्”

 7. hari/USA said,

  August 8, 2007 at 7:14 am

  this is time to move capital, kathmandu is beautiful and has lot of historic images. it must kept clean. What ladies did is great, but it’s not permanent solution.

 8. sandip/usa said,

  August 9, 2007 at 6:16 pm

  u the the real nepali … thanks …!!

 9. Penor,New York said,

  August 16, 2007 at 9:55 pm

  My sincere appreciation to all these tibetan ladies for thier wonderful act of social work. It’s very commendable and exemplary.Many tibetans(including myself) consider Nepal as our second home.Though I was born tibetan, I still have the feeling of nepali inside me.Nepal is my second home.
  I think we should give them due recogniton for who they are !
  And it is still not too late for the leaders of all the parties to rise beyond the party politics and Power.While the world is moving forward, why should we move backward ?? We should be making stride towards peace and prosperity.
  And make a level playing field for our future generation in the world stage !!!

 10. Ramesh said,

  September 5, 2007 at 8:46 pm

  THANK U?

 11. Drown Grg, UK said,

  October 7, 2007 at 4:32 pm

  good job… hats off…
  dun expect anything from this government…

 12. Jitendra Bajracharya said,

  October 19, 2007 at 6:35 pm

  I was amused to read what people had to say about those bakkhu-clad ladies. Some called them Sherpas, some called them Buddhists and some called Nepali. The truth is those compassionate women are Tibetans (Tibetan refugees, Tibetans who have opted for Nepali citizenship), Mustangis, Manangis and Dolpos. It is sad that the majority Hindu Nepali called those unselfish women volunteers using their own resources ……… Buddhists women. When a Tibetan or Tibetan origin person is involved in murder or theft the same majority Hindu Nepali call them Mongolian looking people. A spade is a spade. Why can’t our Nepali people acknowledge the Tibetans who embrace this country as their own and have contributed so much to our culture, economy and added color to our mosiac tradition.

 13. sushil/baltimore said,

  June 5, 2008 at 9:54 am

  well thats the good job that these people has done in rani pokhari.
  and I think this should be done in every pond in Kathmandu valley. there are hundreds of pond those are without water. This is a very good step for conserving the heritage of our country.
  hats of to them all and keep up the good work.
  thanks
  jai nepal

Leave a Feedback