02.25.06

लोकतन्त्र फोटो पत्रकारिताले सुरु गरेको छ

Posted in फोटो फिचर at 7:33 pm by www.PHALANO.com

-शब्द/तस्बीरः चन्द्र शेखर कार्की

Csk02.jpgतत्कालीन साप्ताहिक जनमञ्चका लागि क्यामरा भिरेर म बाहिर निस्कँदा फोटोग्राफर भन्ने चलन थियो । फोटोग्राफी समाचारको अभिन्न अंग वा आफैंमा समाचार भन्ने मान्यता थिएन । कुनै महत्वपूर्ण घटनास्थलमा पुग्दासमेत अरू कोही फोटोग्राफर हुँदैनथ्यो । प्रजातन्त्र पुनर्स्थापनाको त्यो प्रारम्भिक कालमा पत्रकारिताको व्यावसायिक र संस्थागत संरचना सुरु भएकै थिएन । निजी क्षेत्रले पत्रकारिता एउटा विशिष्ट र सम्भावनायुक्त व्यवसाय हुन्छ भन्ने आँट समयक्रममा बिस्तारै कान्तिपुर पब्लिकेसन्स्बाट मात्र देखाउन थालेको थियो । कान्तिपुर स्थापनाकै केही वर्षसम्म अझ हामी औंलामा गन्न सक्ने क्यामरावालहरू फोटोग्राफर भन्दै बाहिर निस्कन्थ्यौं । राजनीतिक पार्टीको कार्यक्रममा त मलाई क्यामेरा निकालेर तस्बिर खिच्न अप्ठ्यारो लाग्थ्यो । डेढ दशक लामो अबधि होइन तर यसमा सय गुणा परिवर्तन आइसकेको छ । अहिले कहीँ पनि विशेषगरी पायक पर्ने सहरी क्षेत्रमा कुनै पनि घटना हुँदा वा हुनुअगावै क्यामराहरूको लस्कर लागिसकेको हुन्छ । फोटो आफैं स्वतन्त्र समाचार भन्ने मान्यता स्थापित भइसकेको छ । फोटोग्राफरहरू फोटोपत्रकारका रूपमा सम्मानित भइसकेका छन् । सर्वसाधारणमा फोटोपत्रकारलाई हेर्ने दृष्टिकोणमा कति फरक आइसकेको छ भने फोटो समाचारको परख आम नागरिकको जीवनशैली बन्न थालिसककेको छ । त्यही भएर आजकल घटनाका प्रत्यक्षदर्शीहरू हत्तपत्त फोटोपत्रकारको खोजी गर्छन् । जनतासँग प्रत्यक्ष सम्बन्ध राख्ने खालका तस्बिरहरूले प्राथमिकता पाउन थालेका छन् । वास्तवमा लोकतन्त्र फोटो पत्रकारिताले सुरु गरेको छ किनभने निःस्वार्थी क्यामराका लेन्सले को ठूलो को सानो छुट्याउँदैन । यसले सर्वसाधारणलाई सूचित गर्नुपर्ने विषय र समाचार लक्ष्य गर्छ । अक्षर समाचारभन्दा तस्बिर आफैं प्रमाण बन्ने, निरक्षरले पनि सजिलै बुझ्ने हुनाले यसको प्रभाव व्यापक छ । पत्रपत्रिका वृद्धिसँगै छाप्ने प्रविधि र प्रतिस्पर्धाले पाठकमा व्यापक रुचि जगाउनुका साथै पत्रकारिताको विश्वसनीयता र लोकप्रियता पनि बढाएको छ । फोटोपत्रकारहरू आफैं पनि मानवअधिकार रक्षकझैं हुन पुगेका छन् । हाम्रो उपस्थितिपछि शक्ति प्रयोगको ज्यादति स्वतः नियन्त्रित हुने गरेको छ भने अधिकारका पक्षमा उभिनेहरूले शिर ठाडो पार्ने प्रेरणासमेत पाउने गरेका छन् । ०४६ सालको जनआन्दोलन र ०६२ सालको काठमाडौंको आन्दोलनबीच मानवअधिकारवादी संस्थाका प्रतिनिधिका अतिरिक्त फोटोपत्रकारहरूको सशक्त उपस्थितिका कारण तात्विक भिन्नता महसुस हुन्छ ।

तस्बीरः चन्द्र शेखर कार्की


44 comments »

 1. sharma said,

  February 22, 2006 at 8:05 pm

  baap re ! kya danger aimai raicha. yasto ramailo photo rakhne phalano.com lai dhanyabad.

 2. Dipendra shrestha said,

  February 23, 2006 at 2:15 pm

  It’s good.u try to best.u r my best photographer

 3. Shreebatsa Dhital said,

  February 26, 2006 at 7:10 pm

  This is too good. Keep up the good work.

 4. Gopal said,

  March 10, 2006 at 5:48 pm

  ज्वलन्त फोटोहरु छन,

  गोपाल बस्याल

 5. bikash said,

  March 11, 2006 at 10:43 pm

  People who live outside Nepal usually get their news from CNN, BBC etc. The media hardly broadcast picture like this one. Your picture clearly tells the story and it also proves the story.

  I think there should be more stories/news like this one at least on the internet. It shows the real everyday life in Nepal.

 6. Sushil,Houston ,Texas said,

  March 15, 2006 at 8:22 pm

  This photo has really spoken of how and what the nepalese government is ruling the country.And what do the normal citizen’s want.(the lady ….she probably was not the part of the revoltion..but she got feelings for what the ####### cops did to the man). I respect the photographer and his deed.Thanks a lot photographer…wish to see the real photos of whats goin ‘ on there in Nepal.

 7. shekhar said,

  March 19, 2006 at 12:49 am

  It is very nice potho.Thank you photographer.We hope see your next photo also…………..thanks

 8. Lama/USA said,

  March 24, 2006 at 12:54 pm

  You are doing fine job. We are looking forward to see more pictures! Wishgin you all the best!!

 9. arun said,

  March 25, 2006 at 12:12 am

  Brave photographer.
  This photo really need to send Geneva to show the human right situation of nepal

 10. Deep/USA said,

  March 26, 2006 at 2:37 am

  I doubt if there is anything called “law” exists in Nepal.

 11. kumar karki,U.S.A said,

  March 31, 2006 at 12:22 am

  k ho patrakar satti guf dine .tyo keti manche le police lai nai lakatna ko lagi aagulto bhokeko bhanne k proof cha tapai sanga.kehi kura ta saatya bolnus .sadai gaffai diyera paisssa kamaune ho ta?

 12. Bidya/Texas said,

  March 31, 2006 at 4:08 am

  The woman in the picture potrays the caring heart of all the Nepalese Ama. Hats Off to that brave woman and I want to give a great applaud to the photographer who was clever enough to captivate such a commendable moment.

 13. Bala From USA said,

  March 31, 2006 at 1:08 pm

  I think that is real.The police department are playing the bad games with civillian the cause of they were unpleasure by people.ned to change their mind.
  Thank s
  Bala

 14. Bala From USA said,

  March 31, 2006 at 1:09 pm

  Need to Improve Nepali Police Departments Aim.

  Bala

 15. Razendra sydney said,

  March 31, 2006 at 3:59 pm

  I really impressed with the brutal photo ,the brutality of police.It shows the real human rights and so called royal democracy.

 16. Bijay Limbu.Hong Kong said,

  March 31, 2006 at 6:56 pm

  Yo police haru ko bandai kaam chaina.janta ko bhat khatera janta lai nai ram dhulai dine?this is too much yaar……..

 17. Prem, UK said,

  March 31, 2006 at 11:14 pm

  Good beating up by the security force to the foreign sponsored so-called ‘ANDOLAN’ people. I wonder how they dared to come out of the street without any concrete political agenda. They keep on getting these beating and crushing up by the security forces as long as they are not willing to fight against terrosim in the country. Full marks to the security agencies. Brave and well done!

 18. alfi pant,north sydney said,

  April 1, 2006 at 4:03 am

  need to punish those who are involved,,in nepal there is no law and order,,

 19. Devshan,USA said,

  April 2, 2006 at 4:50 am

  Nice photo’s, all the best.it shows that the situation of human right’s in NEpal.Well done.

 20. chitra jung gurung/SharjahUAE said,

  April 2, 2006 at 10:30 am

  Well Done……….I like this Picture becoze that women should begood mother person those are beating police.she shuold be a great mom…………….

 21. singapore said,

  April 2, 2006 at 3:12 pm

  प्रहरी ले जहिल्य पनि कार्य गर्दा सबै कुरा सोक्नु पर्छ न कि आबेस मा आइ कार्य गर्नु हुँदैन जनता र photo grapher भनेको को हाम्रो eye with ness हुन उनि हरु भनेको एक अङ्ग को दुई हात हुन यदी गल्ती गरे सजाय दिलाउछ र अन्नेय परेमा न्याए दिलाउद छ

 22. singapore saroj malla said,

  April 2, 2006 at 3:22 pm

  प्रहरी ले जहिल्य पनि कार्य गर्दा सबै कुरा सोक्नु पर्छ न कि आबेस मा आइ कार्य गर्नु हुँदैन जनता र photo grapher भनेको को हाम्रो eye with ness हुन उनि हरु भनेको एक अङ्ग को दुई हात हुन यदी गल्ती गरे सजाय दिलाउछ र अन्नेय परेमा न्याए दिलाउद छ

 23. kri said,

  April 3, 2006 at 8:33 am

  u guys always show the bad image of nepal. u guys have the internsion to made nepal the worse country.

 24. samjhana ,Australia Melbourne said,

  April 4, 2006 at 7:12 am

  Its good, Try to do good job.

 25. sandeep/Oklahoma said,

  April 4, 2006 at 9:15 am

  picture speaks thousand words.

 26. Tenzing Sherpa said,

  April 4, 2006 at 9:18 am

  Its not the matter of good photographer…its the matter of real democracy in nepal..until and unless if the democracy returns, the nepalese people will be always tortured and beaten everyday..the woman here shows that she is exteremly anger with the cops here in action. There fore all the Nepalese around the world, you people doesn’t know what is really happening in Nepal……………………..If you go any part of Nepal you will be not treated in good manner by security forces. That is why theres always human right violation…Now nepal is as similar as IRAQ where human right and human value has no respect. Thus the time has come for us to fight for our right….GOD BLESS NEPAL…

 27. kumar karki/ Doha City, Qatar said,

  April 4, 2006 at 9:32 am

  photo le pakkai pani loktantra ko pakshya ma boleko chha. Nirankush shahi shasan ko parakashtha prastut gareko chha. patrakar chandrashekhar karki lai dhanyabad.

  UK bat comment submit garne kumar karki le anyatha sochnu hunna bhane ek patak mero email address
  kumar1985karki@yahoo.com
  or
  helpkumar_06@hotmail.com

  ma Email pathaunu hola .

  kumar karki
  Doha Qatar

 28. maheshwor(lubho),doha said,

  April 9, 2006 at 4:34 pm

  photo herda lagcha ahile hami pani nepal ma bhayeko bhaye yes samaye ko satha dine thiye ra des ko lage sadak ma utane thiye. samaye ko sath le hami yahachu, i feel very boring and missing my NEPAL……………………..!

 29. lokraj acharya(DUBAI) U>A>E> said,

  April 9, 2006 at 10:01 pm

  when i see photo than not good nepali goverment police &armey
  everday crefu so i am poor nepali news.

 30. Raj/ Colorado said,

  April 9, 2006 at 11:32 pm

  Hey Politicians,
  I know you are great and even intellectual. Now you want country for you. King is analyst. As he has ministers like Mr. Mr. Kamal Thapa and all others.
  Do at least a favor to people that they need not take the fire.
  Police persons just a question to you all. For whom are you showing your power. Do you think that now onwards you are super natural.

  Be ashamed of everythign that u r doing.

 31. nepal said,

  April 10, 2006 at 6:51 am

  nepalmaa chadai nai santiko lahar pahailios.hami sampurna nepaliharu asaanti chahadainou, ani nepalma sarkaari tabarbata bhairaheko press sotantrata mathiko daman ra hastachep banda garnu paryo.tesaile ma sampuran surakshya nikaayaharulai yesto khalo daman turunta roknu parne maga gardachu.
  arun gurung
  afghanistan

 32. nepal said,

  April 10, 2006 at 6:57 am

  nepalko sampurana surakshya nikaaya haru kam chaina. jabar jasti kurai nabujhi sarba sadharan janata taha patrakar haru mathi sabiko risa pokhachha tesaile nepal police tatha sabai surakshya nikaya harule yo kam turunta roknu paryo ra sabai mili deshama santiko pahal garnu paryo ra hamro deshma santika partik parewa haruko aaj jun halata chha ……………? tiniharuko marma pani bujau hai sampurna nepaliharuuuuuuuuuuu
  arun gurung
  afghanistan

 33. Raj Itani said,

  April 10, 2006 at 10:34 am

  Now Nepal is only for Politicians no one mustnot stay there happily. I suggest all the politician that first they have to kill all the normal people and later then they have to rulled their goverings to all the animals. Please follow it and do it it is my request who are playing the game of politics.

 34. Bharat, China said,

  April 10, 2006 at 2:28 pm

  It seems that Nepal would be “REPUBLIC GOVERNMENT OF NEPAL” rather HMG Nepal. Let’s hope.

 35. bharat dubai said,

  April 10, 2006 at 9:59 pm

  may be kamal thapa forget 2046 , how can wee convience him

 36. Hari, London said,

  April 11, 2006 at 1:03 am

  “…THE DEMONSTRATION AND SUPPRESSION HAS TURNED TO BE A VIOLENT EVENT RECENTLY. NO WONDER THE 7 POLITICAL LEADERS WANTED THIS TO HAPPEN EVEN ORDINARY PEOPLE DIE BUT WHO CARES? THE DEMOSTRATIONS WERE NOT PEACEFUL AS THERE WERE BURNING OF TYRES, OFFICES, VEHICLES, AND THROWING STONES BY THE DEMONTRATORS. AND THE LEADERS STILL SAYING THAT THEIR DEMONTRATIONS ARE PEACEFUL…ARE WE ALL BLIND? NO GOVT OF ANY COUNTRY WOULD SIT AND WATCH THAT KIND OF BEHAVIOUR. HUMAN RIGHTS AND DEMOCRACY ARE ON THEIR PLACE BUT KEEPING PEACE AND STABILITY BY A STATE IS MUCH MORE ESSENTIAL WHICH COMES FIRST.
  I DON’T MEAN TO SUPPORT THE MONARCH BUT I DON’T WANT THE COUNTRY GOVERNED BY THE SAME LEADERS AGAIN WHO PUSHED NEPAL INTO A BIG FOREIGN DEBT BY DOING CORRUPTION AGAIN AND AGAIN. THEY ARE THE ONES WHO ARE RESPONSIBLE FOR CREATING MAOISTS. I DON’T THINK THE MAOIST PROBLEM WILL BE SOLVED EVEN IF THE KING STEPS DOWN AND A COALITION GOVT FORMS. AS WE HAVE SEEN IN THE PAST THE COALITION GOVT WILL NEVER WORK IN NEPAL AS THE LEADERS ACT LIKE “MONKEYS” WHO DO NOT MAKE SHELTER FOR THEMSHELVES NEITHER THEY ALLOW OTHERS TO MAKE ONE. OUR LEADERS LACK PATRIOTISM AND THEY ALL ARE EYING FOR ONLY ONE THING…THE PRIME MINISTER’S OFFICE. THE AMBITION IS NOT BAD AS LONG AS THEY ARE HONEST AND PATRIOTIC. MAY GOD SAVE OUR NEPAL!!!

 37. arun gurung said,

  April 17, 2006 at 6:46 pm

  bastabma aaj nepal kun halatma chaliraheko chha teyo sampueran nepaliko lagi chinta ko kura ho tara nepal ko sarkari pakcheya le nai yesa barema chaso rakheko dhekhidaina.
  nepal santiko partick goutam budda ko desha bhanera bissoma chinin chha tara nepalma sabaile soche jasto santi chaina yaha din parti din nepali nepali bichhaama giriha yudda bhai raheko chha. anaakma kayou sarbasadharan jantale akaalma jyan gumaauna parihareko bastabikata yathbat chha tara yesa parti sarkari tahabata kunai pahal bhayako dhekhidaina.
  tesaile sabai janata ,sarkari pakcheya tatha jangali pakcheya mili saniko lagi pahal garnu aajako parmukha aabasekta ho. tesaile kasari hun chha dubai yuddarat t pakcheya mili santiko khojou………………..?
  yo mero matra aabaj hoina sampuran desha bedeshma chhariya raheka nepali haru ko aabaj ho.
  antama sabai mili santiko kamana garadai santika partick parewa haru ko basaatan surakchit garane tarpha agarasar hou……………………………..?
  arun gurung(jarangi)
  kabul afghanistan

 38. Prakash chhetri/London ,uk said,

  April 25, 2006 at 4:35 am

  Absolute perfect STORY TELLING PICTURE. This lady represents hundreds n hundreds of nepalis on the street now. The lady;s ange describes of the anger and frustration of people .There’s a limit, we have had enough.
  plz keep bringinging such reality into light.

  thx n jai nepal

 39. raj/LON said,

  April 25, 2006 at 3:44 pm

  THIS IS APPOSITE THING POLICE I THINK THEY FORGET WHAT IS HUMENITY BUT THE LADY SHOW WHAT IS HUM…NITY SAME ON YOUR SELF NEPAL PO….

 40. anil kumar thapa said,

  April 29, 2006 at 12:41 pm

  kina ho sathi ho ramro image patha wana yo shabai ta hamile behori raheko ho

 41. Samir Jung Rana, Bagale Tole, Pokhara said,

  June 12, 2006 at 5:20 pm

  Dear photographer, what you have shown in the picture deserves appreciation for your perfect photograpy. The picture is all over the world via net and likewise you but i would like to caution you that you should not be carried away by it. Mr. photographer you have a lot to bring out such rare pictures that occour in our society to the public. Good luck.
  Samir …

 42. babu krishna abudhabi said,

  August 20, 2006 at 1:15 pm

  no comments every things o.k

 43. jiaban said,

  July 10, 2007 at 9:43 pm

  exrawidening and amazing!

Leave a Feedback